Domowe Leczenie Respiratorem

Zespół od 2003 r. opiekuje się pacjentami, którzy w wyniku przewlekłej niewydolności oddechowej wymagają wspomagania oddychania przy pomocy respiratora. Są to zarówno dzieci jak i dorośli z uszkodzeniem neuronu ruchowego, chorobami nerwowo-mięśniowymi i zniekształceniami klatki piersiowej. Wentylacja domowa może być prowadzona w sposób inwazyjny i nieinwazyjny.

Leczenie Respiratorem

fot. Kazimierz Nowicki.

Dla pacjentów wentylowanych inwazyjnie, poprzez rurkę tracheostomijną, objęcie opieką przez nasz Zespół daje możliwość opuszczenia szpitala i przebywania w przyjaznym, domowym środowisku. Wentylacja nieinwazyjna, prowadzona jest za pomocą respiratora podłączonego z pacjentem za pomocą szczelnej maski, przymocowanej paskami do twarzy. Stosowana jest głównie u pacjentów z lżejszymi postaciami niewydolności oddechowej, najczęściej w przebiegu chorób nerwowo-mięśniowych i skolioz.

Poza poprawą komfortu życia zmniejsza się ilość infekcji układu oddechowego, pacjenci mogą w istotny sposób zwiększyć swoją codzienną aktywność życiową. W skład Zespołu wchodzą: lekarze anestezjolodzy, pulmonolodzy, pielęgniarki, technicy, fizjoterapeuci, psycholog i sekretarka medyczna.

W celu uzyskania szczegółowych informacji zapraszamy na stronę internetową:

www.oddycham.org

3 619 odwiedzin