Wieczór wspomnień o Sue Ryder

18 grudnia 2014 w siedzibie tworzonego Muzeum Sue Ryder w Warszawie odbyło się wyjątkowe spotkanie – „Wieczór wspomnień o Sue Ryder”.Wydarzenie zorganizowane przez Fundację Sue Ryder skupiło sympatyków Lady Ryder of Warsaw z całej Polski. Przy filiżance herbaty i melodiach Władysława Szpilmana, gości zaproszono w przeszłość wielkiej przyjaciółki Polski. Zaserwowana garść wspomnień z życia Sue Ryder, przybliżyła uczestnikom postać tej drobnej kobiety o ogromnym sercu, która całe swoje życie poświęciła pomocy osobom będącym w potrzebie.

W sierpniu 2008 r. Fundacja Sue Ryder podjęła starania o otwarcie muzeum i archiwum Sue Ryder w Warszawie. Pojawiła się bowiem szansa przeniesienia zbiorów z zamkniętego w 2000 r. muzeum Sue Ryder w Cavendish, w Wielkiej Brytanii, które zawierało wiele eksponatów związanych z Polską. Istnieje na to zgoda spadkobierców Sue Ryder. Już w chwili obecnej Fundacja posiada dużo cennych pamiątek po Lady Ryder. Ze względu na brak miejsca, wszystkie te przedmioty, posiadające bez wątpienia wartość muzealną, są przechowywane w piwnicy lokalu wynajmowanego przez Fundację Sue Ryder przy ul. Bagatela 15, jako siedziba biura i sklepu charytatywnego fundacji oraz w pomieszczeniach udostępnionych grzecznościowo przez sympatyków fundacji i sponsorów. Większość prywatnego archiwum Sue Ryder przechowuje Muzeum Powstania Warszawskiego.
W warszawskim muzeum Sue Ryder, która zostanie w rogatce na placu Unii Lubelskiej, będzie można podziwiać m.in. fragmenty umundurowania wojennego Sue Ryder, jej walizkę, ulubione rękawiczki, nóż do listów i oryginalne, machoniowe biurko przy, którym pracowała.
Fundacja gromadzi także dokumenty zawierające m.in. akta polskich więźniów obozów koncentracyjnych.

787 odwiedzin